Georgia High School Scrimmage Schedule

Georgia High School Scrimmage Schedule

GAVSV.com looks at the scrimmage schedule for 2009 in Georgia High School football.

Thanks to one of the best posters on the GAVSV.com message boards in Oceantiger. He worked very hard to compile this list for us.

Scrimmages as of August 11, 2009

CLASS AAAAA

Region 1 8/14 Coffee vs. Fitzgerald 8/14 Houston County @ Perry 8/14 Northside-Warner Robins vs. Peach County 8/14 Valdosta vs. Worth County 8/15 Colquitt County @ Lassiter 8/20 Warner Robins vs. Crisp County 8/21 Lowndes vs. Thomas County Central 8/21 Tift County @ Ware County

Region 2 8/14 Douglass @ East Paulding 8/14 M.L. King vs. Cedar Grove 8/20 Luella vs. Stockbridge 8/21 Greenbrier vs. South Aiken (SC) 8/21 Newton vs. Shiloh 8/21 Stephenson vs. Tucker 8/22 Union Grove vs. Vigor (AL) Not Confirmed

Redan

Region 3 8/14 Bradwell Institute @ Statesboro 8/14 Camden County vs. Charlton County 8/15 Jenkins @ Benedictine 8/21 Windsor Forest @ Savannah Country Day 8/22 Johnson-Savannah @ Savannah Christian Not Confirmed Beach Groves vs. Richmond Hill Savannah

Region 4 8/13 Riverdale @ Lithia Springs 8/14 Chapel Hill vs. Douglas County 8/14 East Coweta @ Starr's Mill 8/14 Mundy's Mill @ North Springs 8/14 Newnan @ Whitewater 8/14 Pebblebrook vs. Pope 8/15 Morrow @ Spalding 8/20 Westlake vs. LaGrange 8/21 Lovejoy vs. Clarke Central Not Confirmed Creekside vs. South Atlanta

Region 5 8/14 Cherokee vs. Dunwoody 8/14 East Paulding vs. Douglass 8/14 Etowah vs. Sequoyah 8/14 Harrison vs. Hiram 8/14 Kennesaw Mountain @ Campbell 8/14 McEachern vs. Ringgold 8/14 South Cobb @ Chamblee 8/15 Marietta @ Columbia 8/21 North Cobb vs. Hillgrove 8/21 Woodstock vs. Creekview

Region 6 8/12 Walton 3 vs. Brookwood 20 8/13 Centennial vs. Chattahoochee 8/14 Campbell vs. Kennesaw Mountain 8/14 Pope @ Pebblebrook 8/14 Wheeler vs. Central Gwinnett 8/15 Lassiter vs. Colquitt County 8/15 Milton vs. Northview 8/21 Alpharetta vs. North Forsyth 8/21 Kell vs. Sprayberry 8/21 Roswell vs. Norcross

Region 7 8/13 Chattahoochee @ Centennial 8/14 Collins Hill vs. Berkmar 8/14 Duluth vs. Arabia Mountain 8/14 Norcross @ Roswell 8/14 South Forsyth @ Forsyth Central 8/15 Northview @ Milton 8/21 Mill Creek vs. Parkview 8/21 North Forsyth @ Alpharetta 8/21 North Gwinnett vs. Bob Jones (AL) 8/21 Peachtree Ridge vs. Southwest DeKalb

Region 8 8/12 Brookwood 20 @ Walton 3 8/14 Berkmar @ Collins Hill 8/14 Central Gwinnett @ Wheeler 8/14 Dacula @ Buford 8/21 Parkview @ Mill Creek 8/21 Shiloh @ Newton 8/21 South Gwinnett vs. Loganville Not Confirmed Grayson Meadowcreek

CLASS AAAA

Region 1 8/14 Americus-Sumter @ Macon County 8/14 Bainbridge vs. Dougherty 8/14 Harris County vs. Manchester 8/14 Westside-Macon vs. Brooks County 8/15 Lee County vs. Towers 8/15 Upson-Lee vs. Toombs County 8/20 Hardaway @ Smiths Station (AL) 8/21 Jones County @ Dublin 8/21 Thomas County Central @ Lowndes

Region 2 8/14 Brunswick vs. McIntosh County Academy 8/14 Effingham County vs. Tattnall County 8/14 Statesboro vs. Bradwell Institute 8/21 Glynn Academy vs. Long County 8/21 South Effingham vs. Screven County 8/21 Ware County vs. Tift County 8/21 Wayne County vs. Liberty County

Region 3 8/14 Evans vs. Emanuel County Institute 8/14 Grovetown vs. Monticello 8/14 Lakeside-Evans @ Cedar Shoals 8/14 Richmond Academy @ Laney 8/21 Harlem vs. Aquinas Not Confirmed Butler Cross Creek @ Hephzibah Glenn Hills vs. Westside-Augusta Hephzibah vs. Cross Creek Josey Westside-Augusta vs. Glenn Hills

Region 4 8/14 Alcovy vs. Maynard Jackson 8/14 Jonesboro @ Fayette County 8/14 Ola vs. Henry County 8/20 Stockbridge @ Luella 8/21 Dutchtown vs. Woodland-Stockbridge 8/21 Griffin vs. Marist 8/22 Mt. Zion-Jonesboro @ Grady Not Confirmed Forest Park vs. Osborne North Clayton vs. Tri-Cities

Region 5 8/13 Lithia Springs vs. Riverdale 8/14 Douglas County @ Chapel Hill 8/14 Fayette County vs. Jonesboro 8/14 Northgate vs. Woodward Academy 8/14 Sandy Creek @ Salem 8/14 Starr's Mill vs. East Coweta 8/14 Whitewater vs. Newnan 8/19 Langston Hughes vs. Mountain View 8/21 Alexander @ Haralson County 8/21 Mays vs. Therrell 8/21 McIntosh vs. Rockdale County 8/21 Villa Rica @ Carrollton Not Confirmed Banneker vs. Troup Tri-Cities vs. North Clayton

Region 6 8/14 Chamblee vs. South Cobb 8/14 Forsyth Central vs. South Forsyth 8/14 North Springs vs. Mundy's Mill 8/21 Marist @ Griffin 8/21 Southwest DeKalb @ Peachtree Ridge 8/21 Stone Mountain @ South Paulding 8/21 Tucker @ Stephenson 8/22 Lakeside-Atlanta vs. Druid Hills 8/22 Miller Grove @ Washington Not Confirmed Lithonia

Region 7 8/13 Northwest Whitfield vs. Ridgeland (Chattanooga) 8/14 Allatoona vs. Mt. Paran Christian 8/14 Dalton @ Coosa 8/14 Hiram @ Harrison 8/14 Murray County vs. Gilmer 8/14 Paulding County @ Rockmart 8/14 Rome vs. Calhoun 8/14 Sequoyah @ Etowah 8/21 Cass vs. Adairsville 8/21 Hillgrove vs. North Cobb 8/21 North Paulding vs. Mt. Zion-Carroll 8/21 South Paulding vs. Stone Mountain 8/21 Sprayberry @ Kell 8/21 Woodland-Cartersville @ Cartersville Not Confirmed Osborne vs. Forest Park

Region 8 8/14 Cedar Shoals vs. Lakeside-Evans 8/14 Habersham Central @ Stephens County 8/14 Salem vs. Sandy Creek 8/20 Monroe Area vs. Eagle's Landing Christian 8/20 Winder-Barrow vs. Flowery Branch 8/21 Apalachee @ Westminster 8/21 Clarke Central @ Lovejoy 8/21 Heritage-Conyers @ Eastside 8/21 Loganville @ South Gwinnett 8/21 Madison County vs. Franklin County 8/21 Rockdale County @ McIntosh

CLASS AAA

Region 1 8/13 Cairo vs. Mitchell County 8/13 Monroe-Albany @ Albany 8/14 Dougherty @ Bainbridge 8/14 Peach County @ Northside-Warner Robins 8/14 Perry vs. Houston County 8/14 Worth County @ Valdosta 8/20 Crisp County @ Warner Robins Not Confirmed Westover vs. Thomasville

Region 2 8/20 Carver-Columbus vs. Central-Phenix City (AL) 8/20 LaGrange @ Westlake 8/20 Northside-Columbus vs. Brookstone 8/20 Shaw @ Eufaula (AL) 8/21 Columbus @ Chattahoochee County Not Confirmed Kendrick Troup vs. Banneker

Region 3 8/13 Burke County vs. Jefferson County 8/14 Washington County vs. Swainsboro 8/14 West Laurens @ East Laurens 8/21 Baldwin @ Wilkinson County 8/21 Liberty County @ Wayne County 8/21 Thomson @ Lincoln County Not Confirmed Richmond Hill vs. Groves

Region 4 8/14 Eagle's Landing @ Pike County 8/14 Mary Persons @ Crawford County 8/14 Maynard Jackson @ Alcovy 8/14 Rutland @ Lamar County 8/14 Woodland-Stockbridge @ Dutchtown 8/14 Woodward Academy vs. Northgate 8/15 Spalding vs. Morrow 8/21 Drew @ East Jackson 8/21 Locust Grove vs. Lambert 8/22 Jackson vs. T.L. Hanna (SC) Not Confirmed South Atlanta vs. Creekside

Region 5 8/14 Arabia Mountain @ Duluth 8/14 Cedar Grove @ M.L. King 8/14 Dunwoody @ Cherokee 8/14 St. Pius @ Gainesville 8/15 Columbia vs. Marietta 8/15 Towers @ Lee County 8/21 Clarkston @ Decatur 8/21 Riverwood vs. Seminole County 8/21 Therrell vs. Mays 8/22 Druid Hills @ Lakeside-Atlanta 8/22 Grady vs. Mt. Zion-Jonesboro 8/22 Washington vs. Miller Grove Not Confirmed Carver-Atlanta Johns Creek McNair North Atlanta

Region 6 8/13 Ridgeland vs. Northwest Whitfield (Chattanooga) 8/14 Ringgold @ McEachern 8/14 Southeast Whitfield @ Pepperell 8/21 Carrollton vs. Villa Rica 8/21 Cartersville vs. Woodland-Cartersville 8/21 Cedartown vs. Darlington 8/21 Central Carrollton @ Temple 8/21 Haralson County vs. Alexander 8/21 Heritage-Ringgold vs. North Murray 8/21 LaFayette vs. Gordon Lee 8/21 Lakeview-Ft. Oglethorpe vs. Model 8/21 North Murray @ Heritage-Ringgold

Region 7 8/14 Chestatee vs. West Hall 8/14 Gainesville vs. St. Pius 8/14 Gilmer @ Murray County 8/14 Johnson-Gainesville vs. Banks County 8/14 West Hall @ Chestatee 8/14 White County @ Hart County 8/15 East Hall vs. Riverside Military 8/20 Flowery Branch @ Winder-Barrow 8/20 Pickens @ Fannin County 8/21 Creekview @ Woodstock 8/21 Lambert @ Locust Grove 8/21 Lumpkin County vs. West Forsyth 8/21 North Hall vs. Greater Atlanta Christian 8/21 West Forsyth @ Lumpkin County

Region 8 8/14 Hart County vs. White County 8/14 Stephens County vs. Habersham Central 8/19 Mountain View @ Langston Hughes 8/20 Archer vs. Jefferson 8/20 Morgan County @ Social Circle 8/21 Eastside vs. Heritage-Conyers 8/21 Elbert County @ Blessed Trinity 8/21 Franklin County @ Madison County 8/21 Jackson County @ Athens Christian 8/21 Oconee County vs. North Oconee

CLASS AA

Region 1 8/13 Albany vs. Monroe-Albany 8/14 Brooks County vs. Westside-Macon 8/13 Mitchell County @ Cairo 8/14 Fitzgerald @ Coffee 8/20 Cook @ Irwin County 8/20 Early County vs. Terrell County 8/21 Berrien vs. Turner County Not Confirmed Thomasville vs. Westover

Region 2 8/14 Charlton County @ Camden County 8/14 McIntosh County Academy @ Brunswick 8/14 Pierce County vs. Clinch County 8/14 Tattnall County @ Effingham County 8/15 Benedictine vs. Jenkins 8/20 Brantley County vs. Miller County (Tifton) 8/21 Appling County @ Vidalia 8/21 Jeff Davis @ Atkinson County 8/21 Long County @ Glynn Academy

Region 3 8/13 Jefferson County @ Burke County 8/14 East Laurens vs. West Laurens 8/14 Laney vs. Richmond Academy 8/14 Swainsboro @ Washington County 8/15 Toombs County @ Upson-Lee 8/20 Southeast Bulloch @ Portal 8/21 Bleckley County @ Hawkinsville 8/21 Screven County @ South Effingham 8/21 Vidalia vs. Appling County Not Confirmed Dodge County vs. Northeast Macon Dublin vs. Jones County

Region 4 8/14 Henry County @ Ola 8/14 Howard @ Taylor County 8/14 Monticello vs. Grovetown 8/20 Greene County vs. Washington-Wilkes 8/21 Putnam County vs. Walnut Grove Not Confirmed Central Macon Northeast Macon vs. Dodge County Southwest Macon vs. Dooly County

Region 5 8/14 Crawford County vs. Mary Persons 8/14 Lamar County vs. Rutland 8/14 Manchester @ Harris County 8/14 Macon County vs. Americus-Sumter 8/14 Pike County vs. Eagle's Landing 8/21 Callaway vs. Greenville 8/21 Heard County vs. Bowdon Not Confirmed Jordan vs. Central Talbotton Spencer

Region 6 8/14 Buford vs. Dacula 8/14 Lovett vs. Wesleyan 8/20 Avondale @ Holy Innocents 8/21 Blessed Trinity vs. Elbert County 8/21 Decatur vs. Clarkston 8/21 Greater Atlanta Christian @ North Hall 8/21 Westminster vs. Apalachee 8/22 Cross Keys vs. Our Lady of Mercy

Region 7 8/14 Armuchee @ Gordon Central 8/14 Calhoun vs. Rome 8/14 Coosa vs. Dalton 8/14 Gordon Central vs. Armuchee 8/14 Pepperell vs. Southeast Whitfield 8/14 Rockmart vs. Paulding County 8/20 Sonoraville @ Dawson County 8/21 Adairsville @ Cass 8/21 Chattooga @ Trion 8/21 Model @ Lakeview-Ft. Oglethorpe 8/21 Temple vs. Central Carrollton Not Confirmed Dade County

Region 8 8/14 Banks County @ Johnson-Gainesville 8/15 Riverside Military @ East Hall 8/20 Dawson County vs. Sonoraville 8/20 Fannin County vs. Pickens 8/20 Jefferson @ Archer 8/21 East Jackson vs. Drew 8/21 North Oconee @ Oconee County 8/21 Oglethorpe County @ Athens Academy 8/21 Rabun County @ West Oak (SC) 8/21 Union County vs. Towns County 8/21 Walnut Grove @ Putnam County

CLASS A

Region 1 8/13 Lanier County @ Pelham 8/13 Pelham vs. Lanier County 8/14 Calhoun County vs. Marion County 8/14 Clinch County @ Pierce County 8/20 Bacon County vs. Telfair County 8/20 Miller County vs. Brantley County (Tifton) 8/20 Terrell County @ Early County 8/21 Atkinson County vs. Jeff Davis 8/21 Randolph-Clay vs. Pacelli 8/21 Seminole County @ Riverwood

Region 2 8/20 Irwin County vs. Cook 8/20 Telfair County @ Bacon County 8/21 Hawkinsville @ Bleckley County 8/21 Turner County @ Berrien 8/21 Twiggs County @ Treutlen 8/21 Wilcox County vs. Schley County Not Confirmed Dooly County vs. Southwest Macon

Region 3 8/14 Emanuel County Institute @ Evans 8/20 Portal vs. Southeast Bulloch 8/21 Bryan County @ Metter 8/21 Claxton @ Wheeler County 8/21 Jenkins County @ Glascock County 8/21 Johnson County @ Warren County 8/21 Metter vs. Bryan County 8/21 Pacelli @ Randolph-Clay 8/21 Savannah Country Day vs. Windsor Forest 8/21 Treutlen vs. Twiggs County 8/21 Wheeler County vs. Claxton 8/22 Calvary Day @ Montgomery County 8/22 Montgomery County vs. Calvary Day 8/22 Savannah Christian vs. Johnson-Savannah

Region 4 8/14 Taylor County vs. Howard 8/20 Brookstone vs. Northside-Columbus 8/20 Marion County @ Calhoun County 8/21 Chattahoochee County vs. Columbus 8/21 Greenville @ Callaway 8/21 Schley County @ Wilcox County 8/21 Webster County vs. Baconton Charter Not Confirmed Central Talbotton vs. Jordan Stewart County

Region 5 8/14 Mt. Paran Christian @ Allatoona 8/14 Whitefield Academy @ Bremen 8/20 Eagle's Landing Christian @ Monroe Area 8/20 Fellowship Christian vs. North Cobb Christian 8/20 Holy Innocents vs. Avondale 8/21 Landmark Christian @ Walker 8/21 Mt. Pisgah Christian @ Lakeview Academy 8/22 Our Lady of Mercy @ Cross Keys Not Confirmed Pace Academy River Ridge Southwest Atlanta Christian

Region 6 8/14 Bremen vs. Whitefield Academy 8/20 North Cobb Christian @ Fellowship Christian 8/21 Bowdon @ Heard County 8/21 Darlington @ Cedartown 8/21 Gordon Lee @ LaFayette 8/21 Mt.Zion-Carroll @ North Paulding 8/21 Trion vs. Chattooga 8/21 Walker vs. Landmark Christian

Region 7 8/20 Washington-Wilkes @ Greene County 8/21 Aquinas @ Harlem 8/21 Glascock County vs. Jenkins County 8/21 Lincoln County vs. Thomson 8/21 Warren County vs. Johnson County 8/21 Wilkinson County vs. Baldwin Not Confirmed Georgia Military Hancock Central

Region 8 8/14 Wesleyan @ Lovett 8/20 Hebron Christian @ Prince Avenue Christian 8/20 Prince Avenue Christian vs. Hebron Christian 8/20 Social Circle vs. Morgan County 8/21 Athens Academy vs. Oglethorpe County 8/21 Athens Christian vs. Jackson County 8/21 Lakeview Academy vs. Mt. Pisgah Christian 8/21 Towns County @ Union County Commerce – No Scrimmage

GAVSV.com Recommended Stories